O potrzebie śmierci i pragnieniu życia

Miałam napisać tekst o doświadczaniu pragnienia śmierci. Wydawało mi się, że będzie długi. Jednak cały sprowadza się dzisiaj dla mnie do jednego zdania: Pragnienie śmierci jest tak naprawdę silną tęsknotą za doświadczaniem życia i miłości. Być może to życie ma być zupełnie inne niż dotychczasowe, być może wielu ludzi i rzeczy z tego życia zniknie. Cóż. Jeśli teraz są w nim obecni a Ty mówisz: chcę umrzeć, to może najwyższy czas, żeby z niego odeszli.
Co umiera w Tobie kiedy rodzisz się do nowego życia? Przekonanie, że nie masz na nic wpływu, że nic się nie zmieni. A jednak.
Każdego dnia ulegamy zmianie. Nasze komórki rodzą się i obumierają aby zrobić miejsce kolejnym. Ludzie kochają się, rozchodzą, zmieniają pracę, wychowują dzieci. Kwiaty kwitną, drzewa rosną.
Wszystko doświadcza przemiany i transformacji.
Eros i Tanatos, para bliskich sobie braci tasuje karty w kolejnych cyklicznościach ludzkich doświadczeń.
Wszystko płynie, panta rhei. Nic dwa razy się nie zdarza. Nie wejdziesz dwa razy do tej samej rzeki.
Jeśli tak właśnie jest,to w każdej sekundzie życia doświadczasz zmiany.
Masz na nie wpływ. Możesz podejmować inne decyzje. Zobaczyć coś w innym świetle. Puścić, wybaczyć, spróbować jeszcze raz.
Za każdym razem kiedy mówisz: chcę umrzeć, powiedz: chcę bardziej żyć.
Jest figura i jest tło. Wszystko się dopełnia. Kiedy dopuszczamy do siebie różne poodzielane od siebie części, tworzą nowy, pełniejszy wzór. Nabierają sensu. Wzajemnie się uzupełniają.Kiedy znikają niespójności, przestajesz tracić energię na podtrzymywanie wyobrażeń na swój temat, ulotnych przekonań o tym kim powinieneś być i co robić, to wzrastasz w nurcie własnej siły i nie musisz już ze sobą walczyć. Zaczynasz walczyć o siebie.

Życzę Ci bezbolesnej śmierci i dobrych narodzin, kimkolwiek jesteś.
Aloha

tekst: Magda Skomro, KrkUff!! Filozofia życia

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *