1. Efektowne czy efektywne entree: trening interpersonalny.
Ten warsztat ma formę treningu interpersonalnego, często nazywanego treningiem otwarcia. Co otwieramy: przede wszystkim otwieramy proces grupowy, który potrwa przez kolejne 9 miesięcy wspólnych spotkań. Będziemy doświadczać siebie w relacjach z innymi i z Samą sobą. Otwieramy siebie: sprawdzamy co się z nami dzieje w kontakcie z innymi ludźmi, w jaki sposób jesteśmy odbierani i rozumiani, w jaki sposób my odbieramy i rozumiemy. Otwieramy się na informacje o tym jak funkcjonujemy w świecie, w jaki sposób się komunikujemy, co jest dla nas łatwe a co trudne kiedy spotykamy Drugiego Człowieka. Pozyskamy praktyczną wiedzę czym jest relacja i kontakt w ujęciu Gestalt, nauczymy się używać komunikatu Ja i przyjmować informację zwrotną. Zbudujemy wspólnie kontrakt, który nakreśli ramy i zasady naszej współpracy. Wejdziemy w ten czas jako jednostki a wyjdziemy jako Grupa. Ze względu na ważność tego warsztatu jak i dynamikę zachodzących na nim procesów, ten warsztat potrwa dłużej niż pozostałe warsztaty cyklu. Zacznie się po południu w czwartek a zakończy w niedzielę w porze obiadu.
2. Bezpieczeństwo i odwaga.
Bezpieczeństwo i odwaga – moje relacje, moje BHP, czy bezpieczeństwo to to samo co zachowawczość a kontrola to ostrożność i odpowiedzialność. Skąd wiem to co wiem na temat siebie, innych ludzi i życia? Mity i przesłania rodzinne kontra osobiste doświadczenia. Czy świat jest domem w którym się wychowałam czy światem, który tworzę tu i teraz. Jak i po co stosujemy mechanizmy obronne oraz czym się różni konieczność od puli możliwości.
3. Siła psychiczna w czasach zarazy.
Czym jest dla mnie siła psychiczna. W jaki sposób reaguję w sytuacjach, które są dla mnie trudne lub niespodziewane. Czy siebie wspieram czy niszczę. Kim jest mój krytyk wewnętrzny i wspierający rodzic. Nowe znaczenie słowa: „emocjonalna”. Interaktywne tworzenie procedur pracy z umysłem, w celu lepszego radzenia sobie z rzeczywistością.
4. Wstyd, poczucie winy, wyrzuty sumienia.
Spróbujemy zrozumieć i dotrzeć do źródeł sytuacji, w których zaczęłyśmy przeżywać wstyd: za siebie lub za kogoś, poczucie winy któremu ulegamy i wcale nie czujemy się lepiej czy wyrzuty sumienia, które sprawiają że nie umiemy się cieszyć. Będziemy cofać się w czasie i sprawdzać co naprawdę się wydarzyło. Spotkamy się ze sobą z czasów dzieciństwa, szkolnych, szkoły średniej i dorastania. Będziemy mogły przyjrzeć się naszym systemom rodzinnym, prawdziwym i ukrytym intencjom, roli którą obdarowali nas Rodzice lub Bliscy. Warstwa po warstwie będziemy zdejmować różne osądy i wyobrażenia. Nauczymy się także sobie wybaczać.
5. Złość i prawo do bycia Sobą.
Porozmawiamy o cnotach i przywarach złości. Kiedy nam służy a kiedy przeszkadza. Kto się we mnie złości a kto się we mnie boi? Złość a kobieta – co to za układ? Komu i na co było potrzebne Poskromienie Złośnicy? O co się złoszczę i w jaki sposób. A może się nie złoszczę, tylko w zamian podjadam, nadwyrężam kartę kredytową na kompulsywnych zakupach lub…cierpię na migreny, choroby autoimmunologiczne? Sposobów na omijanie złości tyle co samej złości. Będziemy doświadczać jej siły i śnić sny o czasach kiedy wszystkie emocje były równe i ważne. Będziemy też szukać sposobów na wchodzenie w konflikty lub stawanie po swojej stronie tak aby relacje nadal były możliwe.
6. Body: ja i moje ciało.
To jest taki warsztat gdzie przemówi Ciało. To Ciało, które na codzień ustawiamy, pouczamy, odchudzamy i ubieramy nie pytając co Ono na ten temat myśli. A kiedy nam daje znać, na różne sposoby że coś się dzieje niepokojącego to często dociskamy Je jeszcze mocniej, obrażamy się na nie, karzemy lub szpikujemy różnymi proszkami. W czasie tego spotkania będzie dużo przestrzeni na zastanowienie się nad swoją relacją z ciałem a także na zapoznanie się z różnymi technikami, które pozwolą nam funkcjonować w lepszym kontakcie ze sobą każdego dnia. Będziemy też pracować z chorobami i symptomami, za pomocą których Ciało próbuje się z nami komunikować. Porozmawiamy o medycynie chińskiej, ajurwedzie i doświadczymy na sobie dobroczynnego działania jogi.
7. Kobiecość i seksualność.
Czym jest kobiecość? Kim jestem jako kobieta, jak wchodzę w relacje. To warsztat o miłości do siebie i miłości do innych. O wzorach rodzinnych i kulturowych, które mają wpływ na nasze życie i wybory. O intymności i granicach przyjemności. O partnerskiej bliskości. Porozmawiamy też o tym dlaczego odchodzimy, czym jest zdrada, na jakich zasadach łączymy się w pary i czego jako kobiety pragniemy a czego boimy się najbardziej. Zaryzykujemy spotykając się ze swoim Alter Ego.
8. Radość poszukiwania: decyzje i inspiracje.
Będziemy pracować z kobiecą intuicją. Porozmawiamy o snach, marzeniach, planach i wizjach. O tym czemu czasami się nie realizują. Jak to się dzieje, że stoimy w miejscu i nie możemy zrobić pierwszego kroku. Staniemy na progu zmiany i zbadamy nasze niezdecydowanie. Spróbujemy technik, które pozwolą nam łatwiej podejmować decyzje i sprawdzać o co w tych decyzjach naprawdę chodzi. W tym warsztacie zaproszę Was do wspólnej zabawy wykorzystując sposoby zaczerpnięte z różnych nurtów: od Drzewa Potrzeb z Porozumienia bez Przemocy, poprzez ćwiczenia przekraczania progu z Psychologii Procesu a kończąc na coachingowym Pokoju Doradców. Przy okazji znowu sporo się dowiesz o swoich przekonaniach i być może odkryjesz zaskakujące tajemnice rodzinne. Kto wie, może nawet pogadasz z Przodkami?
9. Sprawy z przeszłości: jak dokończyć to co ciągle otwarte i nakarmić demony.
Są w życiu każdej z nas takie sprawy, tematy, relacje które z jakiegoś powodu nadal są żywe i mimo że nam to wcale dobrze nie robi, to pochłaniają sporo naszej energii i czasu. Czasami aby je domknąć zabrakło jakiegoś słowa, gestu, pożegnania. Czasami akceptacji, pogodzenia że jest jak jest lub było jak było. Uznania tego na co mam wpływ a na co nie mam, za co jestem odpowiedzialna a za co już nie. Opowiedzenia swojej historii komuś, kto wysłucha bez oceny i chęci dawania dobrych rad. Ten warsztat to intensywna praca indywidualna nad sprawami i tematami, które nas trzymają i nie pozwalają pójść dalej.
10. Ważne jak się kończy.
Ostatni warsztat tego cyklu jest zarówno pożegnaniem jak i powitaniem, bo tam gdzie koniec tam zawsze nowy początek. Będziemy dopełniać nasze bycie częścią Grupy, sprawdzać co nam przyniósł czas spędzony razem, robić podsumowania. Będzie to czas pożegnania i świętowania a także wchodzenia w to co nowe i jeszcze nieznane. Ważną częścią tego warsztatu będzie taniec, techniki autoekspresji i rytuały przejścia.